Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zamyšlení nad letošní sezonou na Seči

23. 9. 2017

Dost se toho během roku změnilo a ne všechno byly změny k lepšímu. Ale postupně.

Z počátku se zdálo, že sezóna odstartuje docela brzy a intenzivně. Bohužel zůstalo jen u toho brzy. Ukazuje se, že starší ročníky začínají být už trošku pohodlnější a dát loď na vodu dá přece jen víc práce, než si dát "kafčo" na sluníčku na zahrádce. Stále hůř se nám hledá vhodný vítr, který by byl dost silný a stal starším pánům za to dávat loď na vodu a přitom ne moc silný, aby si zas náhodou neublížili. Navíc jak lidé stárnou evidentně jim přibývá starostí a na kratochvíle na vodě se nějak nedostává tolik času. Aby to zas nevyznívalo tak negativně, je potřeba ocenit, že po letech jisté stagnace se dostavila letos i určitá obroda a objevili se nové tváře a mladší "zapálení jachtaři". To platí především o LT Optimist, RS Feva, Laser, Finn a Pirát.

mvfin.jpgZnačnou iniciativu převzal YC Vysoké Mýto, který se intenzivně věnoval práci s mládeží a doplnil mladé do třídy Optimist. Mimo to téměř zazračně revitalizoval před lety již na Seči upadající třídu Pirát. Navíc sem přivedl i početnější a kvalitní konkurenci ve třídě Laser. Třída RS Feva má již tradičně silné a také kvalitní zastoupení v YC Pardubice i přesto, že nejlepší posádka přešla do třídy 29er. Koncem sezóny, když jsem kluky na této lodi na Seči viděl, tak se mi zdálo, že si s ní začínají moc dobře rozumět wink. Ve třídě Finn došlo taky k pozitivnímu posunu a na vodě se objevily nové tváře. Nejprve Vojta, který během sezóny přesedlal z Finna Roga přes několik lodí až na Finna Devotti a investoval nemálo do materiálu. To se projevilo i jeho významným výkonnostním růstem. Navíc přivedl i mladého Finnaře Martina, který společně  ještě dalším nováčkem Michalem, podstatně snížíli věkový průměr v této třídě.

mvlasri.jpgBohužel, jak jsem se již v úvodu zmínil, byly věci, které sezónu do jisté míry kazily. Především to byla kvalita vody. Tři předchozí roky byla kvalita vody celkem slušná a například loni po celý rok neklesla průhlednost vody pod dva metry. Letos se v jezeře objevilo zvýšené množství saponátů, které při větru a vlnách vytvářely na návětrných místech veliké množství pěny. Saponáty obvykle obsahují značná množství fosforečnanů, které jako hnojivo příznivě stimulují růst vodních řaz a sinic. Domnívám se, že to mohlo být příčinou toho, že od poloviny prázdnin byla již voda nevhodná pro koupání a značně kazila i estetický dojem z jízdy na plachetnici. Je zvláštní, že když se voda z nádrže používá po úpravě jako pitná voda, nikdo pokud vím za celé léto toto znečištění neřešil i když je na první pohled patrné viz foto níže.

img_20170920_pena.jpgI přesto se ale letošní léto na Seči vydařilo a je jen škoda, že už je pryč.

Tak po Vánocích až sleze led, snad už někdy koncem března, zas ahoj na vodě.

T.